27.11.2015 / Gösterim Sayısı : 1348

‘Gap İle Aydınlandık’ Projesi Kapsamında, 125 Arıcımıza, Modern Arıcılık Malzemesi Dağıtıldı

#Modern_Arclk_Malzemesi

Sayın Valimiz Ali İhsan SU 'yun katılımıyla, 26.11.2015 tarihinde, İl müdürlüğümüz,  Gap Bölge Kalkınma İdaresi katkılarıyla  'GAP İLE AYDINLANDIK' adlı  proje kapsamında,  125 arıcıya, modern arıcılık malzemesi, çadır, bal süzme makinesi, arıcı seti ile elektrik üreten güneş panelleri dağıtım töreni yapıldı.

Törene Valimiz  Ali İhsan SU'nun yanı sıra Şırnak Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.M.Nuri  NAS, Vali Yardımcısı Serkan ŞEKER,  Kurum amirleri, İl Sanayi ve ticaret odası başkanı Osman GELİŞ, Ziraat Odası Başkanı Cengizhan TATAR,  Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Habip AŞANile çok sayıda çiftçi katıldı

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü bahçesinde düzenlenen dağıtım töreninde konuşan  Vali Ali İhsan Su, terör örgütü PKK'nın tüm engellemelerine rağmen vatandaşlara hizmet etmeye devam edeceklerini vurguladı. Kentin her alanda hızla geliştiğine de dikkat çeken Su, "İlimizde her alanda yatırımlar hizmetler devam ederken özelikle tarımsal alanda da önemli hizmetleri gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bugün hizmetlerden biri olan ilimizde çok önemli potansiyele sahip olan arıcılıkla ilgili bir projeyi hayata geçiriyoruz. Ülkemiz arıcılık konusunda, bal üretimi konusunda önemli bir yere sahip dünyada. Bizim de il olarak önemli bir katkımız var. 2015 yılında 5 adet arıcılık projesi hayata geçirdik. Bu projelerin yüzde70'i devlet destekli, yüzde 30 vatandaş katkılı projeleridir. Bu yıl içerisinde 1500'ü organik olmak üzere 320 üreticimize 8 bin 850 adet arılı kovan dağıtımı gerçekleşmiştir. GAP idaresi ile ortak yaptığımız 590 bin TL'lik bir proje ile 125 arıcımıza modern arıcılık yapma ile ilgili malzeme dağıtımını gerçekleştireceğiz. Modern arıcılık yapan 700 üzerinde arıcı kardeşlerimiz var. 65 binin üzerinde arı kovanımız mevcut. 2015 yılında 600 ton bal üretimi gerçekleştirdik. Bütün çiftçilerimizin modern çiftçilik yapmasını istiyoruz. Dağıtacağımız bu malzemelerin arıcılarımıza hayırlı uğurlu olmasını bol kazançlar bol hasatlar olmasını diliyorum"dedi.

Törende konuşan İl müdürümüz Bekir KILIÇ, 'Yüzölçümü  7.172  km2 ilimizde, 1.097.927 da mera  alanı ile 2.796.636 da orman alanı bulunmaktadır. Bu da arıcılık için çok geniş bir yayılma alanı demektir.

Özellikle, bitki florasının uygun olması açısından,  ilimizin ZAP Tarım  havzasında  bulunan  BEYTÜŞŞEBAP, ULUDERE ve MERKEZ ilçelerimiz,  arıcılık faaliyeti için bulunmaz fırsatlar vermektedir.

2014 yılına göre,  ilimizde aktif  arılı kovan mevcudu % 51 oranında,  arıcılık  işletmesi mevcudu ise % 45 oranında artış olmuştur.

Bu projelerle, ilimizde arıcılık sektöründe istihdamı artırmakla beraber, ilimizi  kaliteli ve markalı bal üretim merkezi haline getirmeyi hedeflemekteyiz.

Bu projelerin yürütülmesi konusunda bizlere desteğini esirgemeyen  başta Sayın Valimize,  Gap İdaresine ve Arıcılar Birliğine teşekkür eder, hepinize saygılarımı sunarım. dedi.

 

Konuşmaların ardından Vali Ali İhsan Su tarafından 125 arıcıya, çadır, bal süzme makinesi, arıcı seti ile elektrik üreten güneş panellerinin dağıtımı yapıldı.​

''